Szybki rozwój technologii, jaki obserwujemy w dzisiejszym świecie, nie wiąże się wyłącznie z pozytywnymi zjawiskami. Tak młodzi ludzie, jak i dorośli spędzają przed ekranami wiele czasu, często więcej niż należałoby dla zachowania zdrowego stylu życia. Rezultatem tego bywa często poczucie braku równowagi w życiu osobistym oraz w relacjach społecznych.
Coraz więcej osób bada "uzależnienie ekranowe" (zwłaszcza uzależnienie od internetu), a badania te podejmowane są z różnych punktów widzenia: psychologicznego, socjologicznego, antropologicznego, historycznego itp. We wszystkich krajach - zarówno na poziomie rządowym, jak i poprzez inicjatywy oddolne – rozwijane są sposoby, w jakie pośród młodych (cyfrowych tubylców) zwiększyć można świadomość na temat problemów związanych z "nadużyciem ekranów".
Znacznie mniej działań podejmowanych jest z myślą o dorosłych (cyfrowych imigrantach), chociaż oni też potrzebują pomocy w wypracowaniu dobrych relacji z mediami elektronicznymi. W większości krajów szczególny problem stwarza brak odpowiednich szkoleń dla rodziców i animatorów.
Projekt SlowTech odpowiada na te problemy poprzez cykl 5 międzynarodowych warsztatów, skupiających się na następujących zagadnieniach:
a) polepszenie naszych kompetencji w pracy z różnymi typami mediów,
b) to zostanie osiągnięte poprzez analizę i zrozumienie sił i słabości każdego rodzaju medium,
c) następnie zaproponowany zostanie szeroki zakres zajęć i ćwiczeń, co pomóc ma w znalezieniu lepszej równowagi w życiu osobistym i w tworzeniu relacji z innymi.
W projekcie uczestniczą organizacje pozarządowe z czterech krajów europejskich (Polski, Węgier, Niemiec i Francji). Wszyscy partnerzy są zaangażowani w promocję aktywnego europejskiego obywatelstwa i w szkolenie dla dorosłych, a szczególnie - rodziców.
Więcej na stronie internetowej: http://www.slowtech.eu
SlowTech - Kraków
16 maja 2015 r. w Krakowie odbędzie się wieńcząca projekt SlowTech międzynarodowa konferencja pod nazwą "Relacje międzyludzkie - troska o ich wysoką jakość w dobie Internetu (Internet - Gry i zabawy - Dyskusyjne Kluby Filmowe)". Więcej informacji na jej temat odnaleźć można na dedykowanej stronie internetowej mieszczającej się pod poniższym adresem:
http://slowtech-konferencja.blogspot.com
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z zawartością strony i oczywiście do wzięcia udziału w konferencji.
Gry SlowTech
Na stronie SlowTech znajduje się lista gier zaproponowanych przez profesora Aloisa Hechenbergera, w które grać można zarówno wewnątrz, jak i na świeżym powietrzu. Jednym z ich głównych celów jest rozwijanie umiejętności i wartości międzyludzkich, np. komunikacji, pracy zepołowej i zaufania. Każda z gier opatrzona została opisem zasad, a w większości wypadków także filmem prezentującym ją w praktyce.
Lista w wersji angielskojęzycznej znajduje się pod następującym linkiem:
http://www.slowtech.eu/Resources/games_list.html
Polskie tłumaczenie dostępne jest na podstronie Gry SlowTech.
Linki SlowTech
Jednym z rezultatów trwającego projektu SlowTech było stworzenie listy stron internetowych, których zawartość powiązana jest z założeniami projektu.
Oryginalna lista, składająca się ze stron w języku angielskim, francuskim i włoskim, dostępna jest pod następującym adresem:
http://www.slowtech.eu/links.html
Powstała również lista polskich stron, podzielonych na trzy kategorie - "Gry", "Filmy" i "Media". Znaleźć ją można na podstronie Linki SlowTech.
SlowTech - Mannheim
Na początku listopada 2013 r. w Mannheim odbyło się spotkanie liderów dopiero rozpoczynającego się projektu SlowTech. Wiele decyzji podjętych wówczas owocuje teraz podczas trwania projektu.
SlowTech - Lublin
Pierwsze spotkanie w ramach projektu SlowTech odbyło się w dniach 20-23 marca 2014 r. w Lublinie. Poruszano na nim dwie kwestie: historię i ewolucję mediów oraz problemy wynikające z korzystanie z mediów. Spokanie ubogaciło zwiedzanie miasta, które pozwoliło uczestnikom poznać lokalną kulturę.
SlowTech - Solingen (Niemcy)
Podcza drugiego spotkania, które odbyło się w Solingen w Niemczech w dniach 26-29 czerwca 2014 r. uczestnicy poznawali gry zespołowe, a poprzez to doskonalili zasady skutecznej komunikacji i harmonijnej współpracy. Podczas zajęć nazwanych "Team Tango" mogli dośwadczyć na czym polega kierowanie i podążanie za innymi. A wizyta w Kolonii dostarczyla wrażeń kulturalnych.
SlowTech - Strasbourg
Trzecie spotkanie miało miejsce w Strasbourgu w dniach 11-14 września 2014 r. Poświęcone było tematyce filmów i ich wykorzystywania w wychowaniu i edukacji. Warsztatom towarzyszyło zwiedzanie miasta: pięknych kamieniczek oraz siedziby Parlamentu Europejskiego.
SlowTech - Budapeszt
Czwarte spotkanie w ramach projektu SlowTech miało miejsce w Budapeszcie, w dniach 5-8 lutego 2015 roku. Poświęcone było zagadnieniu sieci społecznościowych, czatów, streamingu itp., ze szczególnym uwzględnieniem roli dorosłych i rodziców. Uczestnicy przygotowali prezentacje na temat mediów społecznościowych, cyberprzemocy i bezpiecznego korzystania z internetu, zorganizowano także pokaz węgierskiego filmu "Kontroll" połączony z debatą. Nie obyło się bez zwiedzania Budapesztu, a przed wyjazdem zaplanowano kolejne spotkanie, które odbędzie się w Krakowie.
Warsztaty Slow Tech w Trzciance
6 lipca uczetnicy projketu Slow Tech przeprowadzili warsztaty na Kampusie młodzieżowym w Trzciance. Podczas warsztatów przekazali młodzieży to, czego sami nauczyli się podczas projektu. Wasztaty dotyczyły dwóch zagadnień. Pierwsze z nich miały na cely pokazanie uczetnikom gier i zabaw grupowych, które można wykorzystać chcąc ciekawie spędzić czas wolny a także mając na celu integrację grupy, naukę współpracy i dobrą zabawę. Drugi prezentował idee debaty filmowej, czyli sposoby oglądania filmu połaczonego z dyskusją. Debata filmowa to pomysł na spotkanie wokół filmu, które łączy rozrywkę z możliwością wzajemnego ubogacenia się i głębszego poznania.
Warsztaty Slow Tech w Zembrzycach i Olsztynie
Kolejne warsztaty popularyzujące treści projektu Slow Tech miały miejsce w dniach 20-21 lipca podczas Mariapoli w Zembrzycach a także 2 sierpnia podcza Mariapoli w Olsztynie. Młodzież i dorośli poznali gry zespołowe, brali udział w debacie filmowej oraz dyskutowali na temat wyzwania, jakim jest nadużywanie Internetu. Poniżej zamieszczone są zdjęcia z warsztatów w Zembrzycach.
Zabawy Slow Tech w Kaniach Helenowskich
W dniach 4-6 września 2015 r. gry zespołowe Slow Tech poznała kolejna grupa osób: uczestnicy wspólnot Wiary i Światła, którzy spotkali się w Kaniach Helenowskich na coroczne spotkanie Prowincji. Uczetnikami gier były zarówno osoby pełnosprawne, jak i niepełnosprawne intelektualnie. Gry Slow Tech sprawdziły się znakomicie także w tej szczególnej grupie osób.