Stowarzyszenie Fiore (KRS 0000289594) ustanowiono podmiotem zbierającym środki finansowe na rzecz długofalowej pomocy dla uchodźców w miejscach Ruchu Focolari w Polsce. Obecnie w Mariapoli Fiore - naszym ośrodku formacyjnym - gościmy 12 dorosłych i 11 dzieci z Ukrainy. Jako organizacja pożytku publicznego może ono również współpracować z lokalnymi samorządami i pozyskiwać środki rządowe w celu realizacji pomocy uchodźcom. „Mamy świadomość dynamiczności i rozwoju sytuacji, a poprzez integrację kanałów pomocy chcemy utrzymać gotowość działania na każdą okoliczność. (...)” – stwierdza prezes Wojciech Otrębski. Stowarzyszeniu Fiore w zależności od dynamicznie zmieniających się potrzeb mogą być użyczane lokale w różnych miejscach, będące formalną własnością innych podmiotów prawnych Ruchu Focolari. Cenne doświadczenia i dobre praktyki oraz wszelkie zapytania można zgłosić na specjalny adres e-mail: focolare.help@gmail.com.


 


14 marca minęło 14 lat odkąd Chiara odeszła do nieba. Zostawiła nam tak żywy charyzmat, dzięki któremu możemy w drugim człowieku odnaleźć i spotkać Jezusa. Mówiła nam m.in., że jeśli tylko chcemy - jedno miasto to dla nas za mało.

W Mariapoli Fiore jest w tej chwili 12 dorosłych osób i 11 dzieci. Dla 5-osobowej rodziny poszukujemy miejsca w większym mieście, gdyż jedna kobieta spodziewa się w maju dzieciątka, a do najbliższego szpitala w Garwolinie jest ok. 15 km. Gdyby ktoś coś wiedział, prosimy o kontakt przez: focolare.help@gmail.com.

Dowiadujemy się też o kolejnych rodzinach, które z własnej inicjatywy i poruszenia serc przyjmują gości. Dziś chcemy się podzielić doświadczeniem Edyty i Pawła:


Razem z mężem wybieraliśmy się na weekendowy odpoczynek w góry gdzie mamy mieszkanie, kiedy okazało się, że wybuchła wojna na Ukrainie. Mieszkamy blisko granicy i w naszym mieście wybucha panika. Ludzie wykupywali różne artykuły, a na stacjach ustawiły się olbrzymie kolejki, zaczęło brakować paliwa. Nie wiedzieliśmy czy jechać czy nie, czy jeśli pojedziemy to będziemy mieli jak wrócić. Okazało się, że paliwa nie zabraknie więc wyjechaliśmy. W górach mamy zaprzyjaźnione małżeństwo polsko-ukraińskie. W drodze dostałam wiadomość, że chcieliby a w zasadzie Anastazja, spotkać się i porozmawiać. Domyślaliśmy się czego mogłaby dotyczyć rozmowa. Nie udało nam się spotkać, ponieważ Anastazja razem ze swoim mężem pojechała na granicę po bliskich. Musieliśmy wracać do domu. W drodze powrotnej zadzwoniła Anastazja, przywiozła przyjaciółkę z 2 małych dzieci i jej mamę. Czekałam na ten telefon, ale połączenie zostało zerwane ponieważ straciliśmy zasięg. Zaraz po wejściu do domu zadzwoniłam. Znajoma spytała czy jej rodzina mogła by się zatrzymać u nas w mieszkaniu do czasu jak czegoś nie znajdą. Spytała ile ma nam zapłacić za wynajęcie mieszkania. Razem z mężem, nie uzgadniając tego wcześniej, odpowiedzieliśmy, że nic i spytaliśmy jak możemy jeszcze pomóc. W telefonie słychać było tylko dziękuję, dziękuję, dziękuję i płacz. Po chwili spytaliśmy o jej rodzinę, czy też przyjedzie do Polski. Okazało się, że tato nie ma jeszcze 60 lat więc nie może wyjechać, a brat jako były wojskowy jest w służbach terytorialnych i też nie wyjedzie. Na razie są bezpieczni. Jesteśmy z Anastazją w stałym kontakcie telefonicznym, dzieli nas ponad 300 km. Wiemy, że nasi goście są bezpieczni i pomału przyzwyczajają się do nowej sytuacji.


Edyta i PawełWasze doświadczenia możecie przekazywać nam na wyżej podany adres mailowy. Będą one szczególnie cenne dla osób z innych krajów, które chciałyby poznać naszą perspektywę. Zagraniczne media nie zawsze przedstawiają pełny obraz sytuacji.

W najbliższym czasie mamy zamiar zbudować także sieć lokalnych kontaktów i bazę informacji w przypadku nagłych potrzeb osób przyjeżdżających do danego miasta lub przebywających w danej dzielnicy. Gdyby ktoś chciał nam pomóc w jej tworzeniu lub stać się lokalnym przekazicielem takich informacji, prosimy o kontakt przez powyższy mail. Aktualizujemy nasze pomocne linki: http://linktr.ee/focolare.help. W dalszym ciągu czekamy na wasze ręce do pomocy, dary rzeczowe lub miejsca do spania i pomysły do zrealizowania: http://bit.ly/focolare-help.

Chcemy podziękować Wam za wsparcie finansowe dla Stowarzyszenia Fiore, które w tej chwili pozwoli na zabezpieczenie pobytu i wyżywienia ok. 30 osób przez najbliższy czas. W miarę możliwości prosimy o stałe przekazy środków i przekazywanie informacji o zbiórce (w załączniku 2), gdyż potrzeby prawdopodobnie mogą okazać się dużo większe.